Powerbanka – jak vybrat? Co to je a jak to funguje?

Funkci powerbanky nejlépe vystihuje její název. V překladu do polštiny znamená powerbanka „energetická banka“. Jedná se o přenosnou baterii – nabíječku, kterou není nutné připojovat k elektrické síti pro přenos elektřiny do zařízení. Je vybaven články, které umožňují vícenásobné nabití zařízení.

Pro mnoho lidí je taková přenosná nabíječka doplňkem chytrého telefonu. Hodí se zejména pro lidi, kteří telefon intenzivně používají a nemají možnost připojit zařízení k nabíjení během dne. Powerbanka je neuvěřitelně užitečná při cestování, během výletů nebo festivalů, kdy je omezený přístup k elektřině a je nutný mobilní kontakt.

Jste často na útěku? Potřebujete mít aktivní telefon, tablet nebo digitální fotoaparát? Potřebujete spolehlivý zdroj energie, který si můžete vzít s sebou? V tomto článku se dozvíte, jak vybrat powerbanku pro vaše potřeby!

Jakou powerbanku pro svůj telefon vybrat a proč se vyplatí ji mít?

Určitě se nejednou stalo, že jste museli na telefonu zapnout úsporu energie, protože se vybíjela baterie, a tak jste nemohli sledovat film ani fotit. S powerbankou se toho bát nemusíte. Toto malé zařízení funguje jako přenosná elektrická zásuvka. Chcete-li zařízení používat, jednoduše naplňte jeho baterii a poté jej připojte kabelem k příslušenství, které chcete nabíjet. Je to rychlé a jednoduché řešení. Hodí se powerbanka ke každému telefonu? Ano. Jediné, co musíte zkontrolovat, je typ USB a možnost rychlého nabíjení – pokud ji váš smartphone má.

Která powerbanka vám bude fungovat? Poznejte jejich typy!

Vybírat můžete z celé řady přenosných nabíječek. Existují dva hlavní typy baterií: Li-Ion a Li-Polymer. Powerbanky se dají rozlišit i podle způsobu spotřeby energie. Z jakých powerbank si můžete vybrat?

Powerbanka s lithium-iontovou baterií

Lithium-iontové baterie se používají v malých elektronických zařízeních – mobilních telefonech, tabletech a noteboocích. Li-Ion baterie je lehká, přesto prostorná a odolná. Funguje díky elektrodám – jedné z porézního uhlíku a druhé z oxidů kovů – a rozpuštěným, chemicky složitým lithiovým solím, které fungují jako elektrolyt.

Powerbanky s Li-Ion bateriemi jsou na trhu nejrozšířenější. Jsou levné na výrobu, takže jejich cena není vysoká. Články mají dlouhou životnost, což znamená, že taková powerbanka vám bude sloužit dlouhou dobu. Baterie je také méně náchylná na mechanické poškození a zkraty.

Kapacita Li-Ion baterie se i přes její dlouhou životnost časem sníží. Výkon neklesá náhle, ale pravidelně, s každou zátěží mírně klesá. Po roce aktivního používání zařízení se může výkon snížit o několik procent. Kapacita je vyjádřena v miliampérhodinách (mAh); pokud má nová powerbanka kapacitu 8000 mAh, po pár letech může být její kapacita 7200 mAh.

Důležité je, že powerbanka s lithium-iontovou baterií ztrácí energii, když se nepoužívá. Nejhorší, co můžete s Li-Ion baterií udělat, je vybít ji na nulu a delší dobu nenabíjet. Úplné vybití takové baterie může mít neblahý vliv na její pozdější výdrž – musíte pamatovat na to, že takovou powerbanku nikdy nevyužíváte na 100 % a necháte trochu energie. Nejlepší je, když baterii zapojíte pro nabíjení hned – nikdy nevíte, kdy ji budete potřebovat, a Salomon ji nenabije, když je vybitá.

Powerbanka s lithium-polymerovou baterií

Lithium-polymerová baterie je postavena podobně jako lithium-iontová baterie s tím rozdílem, že k její výrobě není použit roztok solí lithia, ale slitina kovu lithia a vodivých polymerů. Materiál, ze kterého je elektroda vyrobena, je hustší, díky tomu může mít taková baterie vyšší kapacitu než Li-Ion při stejné velikosti. Díky použití flexibilních materiálů nejsou powerbanky s Li-Poly baterií odsouzeny k jedné konkrétní podobě. Flexibilní články umožňují výrobcům představit powerbanky různých tvarů – válce, kostky, maskoti a další.

Lithium-polymerové baterie se také používají v elektronickém příslušenství. Jsou sice dražší na výrobu, ale dobře fungují v zařízeních, která mají být robustní, přesto malá nebo štíhlá – například v ultraboocích. Taková baterie je odolná proti přebíjení, je také bezpečnější než lithium-iontová, protože riziko úniku elektrolytu je mnohem nižší. Powerbanka s Li-Poly článkem se nabíjí rychleji než s Li-Ion.

O powerbance s L baterií

O i-Poly by se mělo pečovat stejně jako o Li-Ion – vždyť pocházejí z jedné rodiny. Nevybíjejte jej zcela a nenechávejte jej bez použití, nevystavujte jej vysokým ani nízkým teplotám (zařízení by mělo být mezi 10°C a 25°C). V ideálním případě budete mít zařízení nabité na 20 až 80 %.

Solární power banka

To je dobré řešení, pokud se na pár dní chystáte na místo s obtížným přístupem k elektřině, ale snadným přístupem slunečního světla. Takovou powerbanku lze nabíjet ze zásuvky, ale energii bude čerpat i z denního světla. Přístroje jsou ve většině případů vzhledem k podmínkám, ve kterých mají pracovat, odolné proti pádu nebo vlhkosti. Nevýhodou takových baterií je jejich hmotnost a velikost – účinná, solární powerbanka je větší a těžší než univerzální powerbanka bez solárního panelu.