Čtyřdenní pracovní týden prospívá našemu zdraví

Kolik dní v týdnu bychom měli pracovat? Nebo spíše, jak dlouhý by měl být náš víkend? Nedívat se z pohledu ekonomiky, růstu HDP či jiných makroekonomických ukazatelů, ale z pozice našeho zdraví? Ukazuje se, že čtyřdenní pracovní týden je pro naše zdraví velmi prospěšný, tvrdí vědci z Austrálie.

Čtyřdenní pracovní týden se testuje v zemích po celém světě. Nedávno byly zveřejněny výsledky experimentu, kterého se zúčastnilo téměř 3000 lidí. lidé. Ukazuje, že takový model nepřináší firmám ztráty a neovlivňuje výkonnost firmy, zlepšuje kvalitu života zaměstnanců a ovlivňuje jejich lepší zdravotní stav. Nyní vědci z University of South Australia potvrzují závěry této studie. Zdůrazňují, že třídenní víkend je pro naše zdraví velmi prospěšný.

Jak odpočíváme o prázdninách?

Otázkou, kolik dní odpočinku bychom měli mít o víkendu, se rozhodli řešit vědci z University of South Australia. Jejich výzkum ukazuje, že bychom měli raději pracovat 4 dny v týdnu a mít tak delší víkend než dříve. Ale co ospravedlňují? Vyhodnotili zvyky lidí a zjistili, že jedinci během dovolené vykazují větší aktivitu a zdravější návyky, a to i jen 3 dny.

Celá observační studie, kterou vědci provedli, trvala 13 měsíců a souvisela s každoročním studiem životního stylu a zdraví dospělých. Během této studie mělo 308 takových lidí fitness trackery 24 hodin denně. Během této doby si obvykle všechny osoby vzaly dovolenou 2 až 3krát, pokaždé na 12 dní.

Jaký druh odpočinku však preferovali lidé účastnící se studie? No, 35 procent. z nich cvičilo na čerstvém vzduchu, 31 % zvolilo rodinné nebo společenské akce, 17 % se rozhodlo jen pro odpočinek nebo relaxaci a 17 % se rozhodlo jít také na pláž. vykonávali činnosti, které nesouvisejí s trávením volného času, jako je péče o jiné osoby nebo provádění renovačních prací doma.

I krátká dovolená dělá naše návyky zdravějšími

Dovolená jednoznačně ovlivnila zvyky těchto lidí. Především o 13 procent. zvýšili svou fyzickou aktivitu každý den, což se promítlo do asi 5 minut navíc denně. Také o 5 %, ale tentokrát se procento času, který tito lidé trávili „sedavým“ způsobem, snížilo. Na druhou stranu byl jejich spánek každý den asi o 4 % delší, v tomto případě alespoň 21 minut denně. Obecně však jakékoli změny v chování vyplývaly z nedostatku potřeby přizpůsobit se dennímu režimu.

Co ale tato studie říká o dopadu na zdraví a jak to souvisí s délkou pracovního týdne? Zmíněný delší spánek má výrazný vliv na naši náladu a kognitivní schopnosti. Navíc snižuje riziko různých onemocnění, jako je cukrovka, deprese a kardiovaskulární onemocnění. Rozsah příznivého dopadu rostl spolu s délkou dovolené.

Podle vědců jsou taková pozorování také dalším argumentem pro zavedení 4denních pracovních týdnů, které již testují společnosti po celém světě. Zaměstnanci pracující v takových společnostech se cítí méně vystresovaní, nejsou tak vyhořelí a jejich psychický stav se zlepšuje. A i tyto krátké 3 dny stačí k tomu, aby tento blahodárný efekt dovolené do jisté míry způsobily. Některé prospěšné nové návyky, jako je již zmíněný delší spánek, navíc přetrvávají ještě další 2 týdny po návratu i z krátké dovolené.