Výpadek počítačového systému Lufthansy zkomplikoval plány tisícům lidí

Největší německé aerolinky Lufthansa se dnes potýkají s následky výpadku svého počítačového systému, který zkomplikoval plány tisícům lidí po celém světě. Fungovat ráno přestaly systémy pro odbavení i nástup do letadla. Lufthansa kvůli tomu svolala krizový tým a později oznámila, že za výpadkem byly stavební práce, při kterých byly poškozeny optické kabely. Frankfurtské letiště kolem poledne uvedlo, že zruší všechny přílety a že letadla začne odklánět na jiná letiště. Odpoledne byly přílety obnoveny a později se přidaly také odlety, jak se začaly systémy vracet k normálu. K běžnému provosu se začal vracet i provoz na letištích v Hamburku a ve Frankfurtu nad Mohanem, už v pátek ho ale má znovu ochromit rozsáhlá stávka.

“Výpadek je vyřešen, letecká doprava ve Frankfurtu a Mnichově se obnovuje,” řekl agentuře AFP mluvčí Lufthansy poté, co byl letecký provoz přerušen na několik hodin.

Celkem bylo zrušeno nejméně 230 příletů a odletů z celkově plánovaných 1000 příletů a odletů, uvedla agentura DPA. Podle webu FlightAware ale více než 100 letů nabíralo zpoždění.

Velké komplikace zasáhly vedle Frankfurtu zejména cestující na letišti v bavorské metropoli Mnichově. Poškozené kabely patří společnosti Deutsche Telekom, jejich oprava by podle sdělení aerolinek měla být dokončena pozdě odpoledne. Poškozeny byly při stavebních pracích na železnici ve Frankfurtu nad Mohanem.

“Náš technický tým už přes noc opravil dva kabely a mnoho zákazníků je zpět on-line,” sdělil odpoledne Deutsche Telekom a dodal, že situace se postupně zlepšuje. Železniční dopravce Deutsche Bahn, který stavební práce zadal, se všem cestujícím Lufthansy omluvil za způsobené nepříjemnosti.

Pražské letiště dopoledne evidovalo jeden zrušený let z Frankfurtu přes Prahu zpět do Frankfurtu. “Zatím nic jiného zrušeného není. Doporučujeme sledovat webové stránky dopravce,” řekla ČTK mluvčí letiště Klára Divíšková. Odpoledne se žádné další zrušené spoje s Frankfurtem ani Mnichovem na webu ruzyňského letiště neobjevily, přílety z Mnichova ale měly naplánované výrazné zpoždění, i více než dvouhodinové.

V Německu Lufthansa dopoledne zrušila všechny domácí lety a cestující vyzvala, aby využili vlaky. Důvodem zrušení příletů ve Frankfurtu bylo zabránit zaplnění dopravního uzlu, uvedl mluvčí řízení letového provozu. Letadla proto byla odkláněna na jiná letiště, například do Norimberku, Kolína nad Rýnem či Düsseldorfu. V případě druhého uzlu společnosti Lufthansa, kterým je letiště v Mnichově, řízení letového provozu k žádnému omezení nepřikročilo. Tato možnost však přicházela v úvahu, pokud by problém trval delší dobu.