Vzácná nemoc progerie je rychlé stárnutí

Naštěstí se tento stav rozvíjí jen zřídka. A je těžké si představit stáří, které začíná druhým rokem života. Lidé postižení progerií však zažívají právě to a umírají v průměrném věku 13 let. Pro toto vzácné genetické onemocnění zatím neexistuje žádná terapie, i když nové objevy dávají naději.

Stačí jediná mutace v genomu, aby lidské tělo začalo stárnout krátce po narození v důsledku destabilizace buněčných jader. Takto se projevuje progerie, odborněji známá jako Hutchinson-Gilfordův syndrom progerie podle anglických lékařů, kteří tento stav identifikovali koncem 19. století.

Naštěstí je extrémně vzácná – podle Progeria Research Foundation postihuje progerie 1 z 8 milionů novorozenců (pro srovnání: v případě cystické fibrózy asi 1 z 5 000 novorozenců) a trpí jí 1 z 18-20 milionů žijících lidí. . když se to však stane, ponechává to při současném stavu medicíny pro postiženého malou šanci. V nejoptimističtější variantě se někteří dožívají 20 let a průměrná délka života je pouze 13-14 let. Nejčastěji nemocní lidé umírají na mozkové mrtvice nebo infarkty, protože i přes svůj biologicky nízký věk je jejich tělo již staré.

Příznaky progerie

Příznaky se obvykle objevují během prvního roku narození. I přes normální intelektuální a motorický vývoj začíná dítě růst mnohem pomaleji. V průběhu času dochází k typickým změnám vzhledu. Obličej se zužuje, čelisti se zmenšují. Hlava a oči se neúměrně zvětší ve srovnání s obličejem. Mění se tvar očních víček. Dochází k vypadávání vlasů, včetně obočí a řas. Kůže na celém těle se ztenčuje a je vrásčitá s viditelnými cévkami. Hlas se stává nepřirozeně vysokým.

Na první pohled viditelné změny nejsou bohužel všechny důsledky genetické mutace. Vážné změny probíhají i uvnitř těla. Začíná se vyvíjet silná ateroskleróza, může být narušen i vývoj kostí a zubů, tuhnou klouby (může být vykloubená kyčle), často bývá poškozen sluch (v důsledku poruchy vedení zvuku do vnitřního ucha), množství tuku pod kůže a svalové hmoty ubývá, může dojít k inzulínové rezistenci. 

Onemocnění lze obvykle diagnostikovat při běžných vyšetřeních. Kromě typických, viditelných změn v diagnóze pomáhá mj. měření sluchu, zraku, výšky a hmotnosti dítěte. Protože je však onemocnění extrémně vzácné, odborníci doporučují upozornit lékaře na jakékoli obavy (což je dobrá rada v každé situaci). Pomoci může i test DNA.

Bohužel neexistuje žádná terapie, která by někoho vyléčila z progerie nebo výrazně změnila osud pacienta. Lékaři však mohou v první řadě pomoci zmírnit příznaky poškození. Často se předepisují léky na snížení rizika srdečních infarktů a mrtvic (včetně nízkých dávek aspirinu), antikoagulancia, snížení cholesterolu, krevní tlak, bolesti hlavy a záchvaty. Rehabilitace pomáhá udržet klouby funkční po delší dobu. Důležitá je také výživa a péče o zuby. Za druhé, v poslední době je k dispozici první, stále zkoumaný lék namířený striktně proti progerii zvaný lonafarnib. 

Genová terapie pomohla myším

Před dvěma lety v časopise Nature popsali vědci z Harvardské univerzity a mnoha dalších známých výzkumných center metodu, pomocí které výrazně prodloužili život myší s progerií. S pomocí nové techniky genetického inženýrství, kterou vyvinuli, vědci zafixovali mutaci u hlodavců krátce po narození. Genová terapie ve formě jediné injekce opravila poškozený gen ve velkém množství buněk v různých částech těl malých myší, vč. v srdci a v aortě. Mnoho z nich ještě o šest měsíců později obsahovalo opravené verze genu. Výsledky vědce pozitivně překvapily, protože buňky, které změnili, začaly nahrazovat ty nemocné. Životnost myší se zdvojnásobila ze 7,5 měsíce na 1,5 roku. Mezitím tyto myši žijí asi 2 roky.

– Pro mě jako lékaře a vědce je nesmírně vzrušující myslet si, že nápad, na kterém se pracuje v laboratoři, může přinést terapeutické výhody – říká prof. Jonathan D. Brown, jeden z autorů potenciálně přelomového počinu. „Naším cílem je nakonec vyvinout terapie pro lidi, ale stále existují důležité otázky, které musíme vyřešit.“

Před týmem vědců je stále mnoho výzev – od výzkumu na zvířatech až po klinické testy na lidech, před námi je ještě dlouhá cesta.

Útok na protein odstraňuje příznaky

Také docela nedávno jiný tým představil další slibný vývoj. Vědci ze Španělského národního centra pro výzkum kardiovaskulárního systému v experimentu na myších prokázali, že je možné léčit progerii, i když jsou příznaky již plně vyvinuty. Podařilo se jim zablokovat produkci škodlivého, zmutovaného proteinu ve všech tkáních myší různého věku. Léčba až 85 procent. prodloužil život hlodavcům s mírnými příznaky a méně než 7 procent. s velmi pokročilými příznaky.

– Skutečná terapie bude vyžadovat odstranění škodlivé mutace. Snažili jsme se odstranit příznaky, jakmile se rozvinou, a určit, jak dlouho můžete čekat na zahájení léčby a stále vidět zlepšení,“ vysvětluje spoluautorka studie Carla Espinós Estévez, PhD.

Podle ní a jejích kolegů výsledky „mohou přispět k rozvoji budoucích terapií používaných na klinikách. Tyto výsledky naznačují, že strategie specificky zaměřené na oběhový systém by mohly pacientům přinést významné výhody, zlepšit kvalitu života a prodloužit jeho délku,“ dodává specialista.