Domácí čištění koberce, zvolte správný způsob

Koberec začněte čistit jeho důkladným vysáváním. Jak vyčistit koberec, aby byl jako nový? Použijte jedlou sodu, ocet nebo prací prostředek. Pamatujte: světlý koberec je třeba prát každých šest měsíců, tmavý lze čistit o něco méně často. Mytí koberců je nejen vyčistí, ale také odstraní mikroby, například roztoče.

Praní velkého koberce je pracný úkol, a proto se mnoho lidí rozhodne dát svůj koberec do profesionální prádelny. Mnoho společností nabízí přístup k zákazníkovi, takže se nemusíte starat o to, jak je řídit. Světlé  koberce by se měly prát každých šest měsíců , tmavé – alespoň jednou za několik měsíců. Dá se tedy snadno spočítat, že se služba může prodražit, zvláště při větším počtu koberců v bytě.

Koberce by se měly čistit alespoň jednou ročně a vždy, když to potřebují. Na podzim a v zimě většinou potřebují mytí častěji, protože členové domácnosti nebo zvířata nosí domů například bláto. Jak vyčistit koberec rychle a efektivně? Použijte tyto domácí prostředky.

Jak vyčistit koberec doma?

Před praním  je nutné koberec důkladně vysát . Pokud je extrémně znečištěný a navíc jsou sešlapané štětiny nebo se jedná o model s vysokým vlasem, může být nutné jej vytřepat. Zvuk tepání koberců se kdysi rozléhal na každém sídlišti, dnes se zdá, že se pomalu stává minulostí.

Koberec můžete vytřást i na balkoně, pokud na to máte dostatek místa. Místo tepání můžete použít velmi výkonný vysavač , například průmyslový. Pokaždé, když čistíte koberce, musíte začít a skončit s vysáváním. Díky tomu se zbavíte všech nečistot a mikrobů.

Vysávejte koberce alespoň jednou týdně. Pokud máte děti nebo domácí mazlíčky – ještě častěji. Batolata si často hrají na koberci a vdechují škodliviny a zvířata zanechávají ve štětinách vlastní chlupy nebo zbytky bahna a písku.

Jak chemicky čistit koberec?

Pro stav koberce je důležité i pravidelné praní. Díky tomu zůstanou štětiny nejen čisté, ale také dlouho měkké. Jak vyčistit koberec domácími prostředky?

Čištění koberců: bramborový škrob

Pokud zrovna nemáte po ruce speciální prášek na praní koberců nebo nechcete používat chemii, vyrobte si prášek vlastní. Smíchejte 4 lžíce jemně nastrouhaných mýdlových vloček s asi 1,5 šálky bramborového škrobu.

Nasypte na koberec, vetřete do koberce a počkejte asi 25 minut. Během této doby nechoďte po koberci ani na něj nepouštějte ostatní. Celé to pak důkladně vysajte – hotovo!

Jak vyčistit koberec: jedlá soda

Že je jedlá soda hojně využívána nejen v kuchyni, je již dlouho známo. Funguje jako nejlepší odstraňovač skvrn, navíc neutralizuje nepříjemné pachy. Díky němu můžete koberec i vyprat – a sušit! Na jeho povrch posypte jedlou sodu a nechte pár hodin působit.

Pokud je to možné, snažte se po tuto dobu nechodit po koberci. Nakonec ji důkladně vysajte a štětiny lehce pročešte.

Jak vyčistit koberec: roztok octa a soli

Ocet, stejně jako jedlá soda, je vynikající čisticí prostředek . Pokud je koberec silně znečištěný, a navíc jsou na některých místech zřetelné skvrny, bude nejlepším řešením připravit prací prostředek na bázi octa. 

Ingredience najdete v kuchyni: 250 ml octa, 500 ml vody a 2 lžíce soli spolu důkladně promíchejte. Poté tekutinu nalijte do lahvičky s difuzérem a rovnoměrně nastříkejte po celé ploše koberce. Nechte uschnout a poté vysajte. Připraveno!

Nebojte se intenzivní nepříliš příjemné vůně octa – rychle se odpařuje, zvláště pokud se ocet smíchá s vodou.

Jak vyčistit koberec za mokra?

Pokud je velmi obtížné odstranit skvrny na koberci, bude nutné jej vyprat. Místo šamponu na kolenou můžete investovat do vysavače . Takové zařízení bude také užitečné pro mytí podlah, čištění pohovek a sprchové kabiny.

Nejjednodušší způsob, jak vyprat koberec, je zředit jemný prostředek na praní tkanin vodou, aby se vytvořila spousta pěny. Budete potřebovat houbu nebo kartáč s měkkými štětinami a gumové rukavice.

Pokud koberec není moc znečištěný a nejsou na něm skvrny, stačí ho místo po místě potřít vzniklou pěnou. Smyjete tak prach, osvěžíte vzhled vláken a navíc získá svěží vůni.

Odstraňování skvrn z koberce

Způsob čištění by měl být přizpůsoben druhu znečištění. Skvrny od vosku z koberce odstraníte žehličkou: stačí položit hedvábný papír a několikrát přejet žehličkou. Abyste se zbavili skvrn od kávy nebo čaje, musíte jednat rychle. Znečištěná místa je třeba hojně navlhčit vodou a poté otřít ručníkem.