Rádio Svobodná Evropa otevřelo v Praze tři nová studia

Rádio Svobodná Evropa otevřelo ve své pražské centrále tři nová vysílací studia. Jedno ze studií je pojmenováno po bývalém řediteli českého vysílání rádia Pavlu Pecháčkovi. Otevření se zúčastnil prezident Petr Pavel. Uvedli to zástupci rádia.

Nová studia mají přispět k oslovení rostoucího publika ve 23 zemích a 27 jazycích, kterými v současnosti rádio vysílá. Mimo jiné budou využita na podporu produkce některých reportáží o ruské válce proti Ukrajině. V jednom z nových studií poskytl prezident první rozhovor ukrajinské novinářce Natalii Sedletské.

„Při pobytu v Praze mě inspirovala oddaná obhajoba svobodného tisku a poslání RFE našimi českými partnery. Jsem vděčný za trvalou podporu ze strany české vlády a lidu,“ uvedl během otevření studií Jamie Fly, který na konci června odchází z funkce generálního ředitele rádia.

Pavel Pecháček, který letos zemřel, byl ředitelem československého a českého vysílání RFE/RL. Blízký přítel a poradce bývalého prezidenta Václava Havla se zasloužil o přesídlení stanice z Mnichova do Prahy. Byl také jedním z mála nezávislých novinářů, kteří živě informovali v češtině z mítinků sametové revoluce v roce 1989 na Václavském náměstí.